“Nezaudē Jēzu”, 25.dec.2019. (K.Zikmanis)

“Un tie steigšus nāca un atrada gan Mariju, gan Jāzepu un bērniņu, silē gulošu.” (Mt 2:16)

Kad es biju bērns zem egles redzamā vietā starp dāvanām, mēs likām mazu “Betlēmīti”. Tur bija kūtiņa un mazas figūriņas – Jāzeps un Marija, ganiņi, gudrie. Un pašā vidū bija Jēzus bērniņš silītē. Kā bērnam man ļoti patika šī Belēmīte, un skatīties uz mazo Bērniņu silītē.

Mūsu mājās bija kaķis. Šis kaķis bija īpatnējs. Tas, ka viņš katru dienu atnesa tēvam medījumu par pateicību, mūsu ģimenē bija pašsaprotami. Bet dīvainā kārtā kaķim garšoja maize, un viņam patika to nozagt un noslēpt. Viņš laiku pa laikam kaut ko nočiepa un noslēpa sev zināmā vietā.

Kādu gadu, kad eglīte bija uzstādīta un Betlēmīte nolikta goda vietā, notika savāds atgadījums. Es skatījos uz Betlēmīti un pamanīju, ka kaut kas trūkst. Jēzus bērniņš bija pazudis! Jāzeps un Marija, gani un gudrie apbrīnoja tukšu silīti. Jēzus bija pazudis. Protams, aizdomas krita uz kaķi, bet kāpēc viņam būtu jāzog Jēzus bērniņš un kur viņš to bija paslēpis neviens tā arī neuzzināja.

Laicīgajā pasaulē Ziemsvētku sezona ir noslēgusies. Visas dāvanas sapirktas, pārpildītie tirdzniecības centri ir tukši un atrast stāvvietu pie veikala ir viegli, jo visi ir mājās un mēģina atjēgties no decembra trakumiem. 20 gadus esmu dzīvojis Latvijā un ar nožēlu esmu skatījies, kā Rietumu patērētāju mentalitāte ir ņēmusi virsroku arī šeit, un kur kādreiz Ziemsvētki Latvijā tiešām bija klusi un mierīgi ģimenes svētki, tie ir pārveidojušies par iepirkšanās drudzi un komerciālu pasākumu. Nesen lasīju gudru mīmu Feisbukā, “Ziemsvētki nav domāti, lai iedzītu tevi parādos vai dotu tev nervu sabrukumu.” Tā ir patiesība. Ziemsvētki nav tā domāti.

Ar visu to skriešanu un ņemšanos pirms svētkiem kaut kas zūd, kaut kas tiek mums nozagts. Kaut kas mazs, bet ārkārtīgi nozīmīgs. Mazais Jēzus bērniņš silītē. Angliski ir teiciens “He’s the reason for the season”, Viņš ir svētku iemesls. Ziemsvētki nav svētki ziemai par godu! Tie ir svētki, kad Dieva vienīgais Dēls iemiesojās un kļuva cilvēks. Visvienkāršākajos apstākļos Dievs pieliecās pie mums un nāca pie mums, vēl vairāk Viņš kļuva viens no mums, lai būtu kopā ar mums. Šī ir Ziemsvētku esence. Šī ir Ziemsvētku būtība. Dievs ar mums. Jēzus mūsu vidū.

Laicīgajā pasaulē Ziemsvētki varbūt ir beigušies, bet Baznīcā Ziemsvētku sezona tikai sākas. Pasaule ir apgriezusi visu kājām gaisā, liekot svinēt Ziemsvētkus jau no oktobra, atstājot tādu sajūtu, kad tā īstā diena pienāk, ka “Paldies Dievam, tas ir cauri!” Bet Baznīcā mums ir četras Adventa svētdienas, kas lēnām palielina mūsu gaidas, ka pasaules Pestītājs ir klāt. Viņš ir šeit! Viņš ir mūsu vidū! Viņš ir atnācis! Tagad Baznīcā to tiešām sāk svinēt. Ziemsvētku sezonai ir divpadsmit dienas – līdz Zvaigznes dienai, lai no sirds svinētu, ka Kristus ir klāt.

Bet daudziem Ziemsvētki dēļ iemesliem, ko jau minēju, vai dēļ citiem iemesliem, kļūst par tādu tukšu plaukšķeni – viens blīkšķis un viss. Nāk, nāk, nāk un – nav! Kā pasargāt sevi no tukšuma pēc svētkiem?

Nepazaudēt svētku esenci! Nepazaudēt svētku būtību! Nepazaudēt Jēzu! Viņš ir iemesls, kādēļ svinam. Pirmajos Ziemsvētkos bija tēvs, māte un Bērns. Vienkāršos apstākļos, bez greznumiem, bez dāvanām, bez pārspīlējumiem. Viņiem nebija nekas, bet viņiem bija viss, jo viņiem bija Dievs viņu vidū. Šis Bērns ir iemesls, kādēļ mēs sanākam kopā un svinam. Kā Svētā Ģimene – Jāzeps un Marija un Jēzus bērniņš – bija kopā, tas ir labi, ja mūsu ģimenes var svinēt kopā. Un dāvanas mēs dodam viens otram, jo Dievs ir devis mums vislielāko dāvanu savā Dēlā. Bet vienalga, kā mēs tos svinam, Jēzus ir iemesls, kādēļ mēs svinam. Viņš ir centrs. Viņš ir arī vienlaikus Dāvinātājs un arī Dāvana.

Kad svētki būs beigušies, un mēs novāksim eglīti un noņemsim rotājumus, atcerieties, ka ir viena lieta, ko nevajadzētu sapakot un nolikt nost. Jēzus mūsu sirdīs. Viņš ir un paliek, arī pēc svētkiem. Nezaudējiet Jēzu!

Šodien mums būs kristības un iesvētības. Brīnišķīgs laiks jaunam sākumam ar Dievu. Kā Viņš nāca, lai sāktu dzīvot kā Cilvēks starp cilvēkiem, tā Viņš arī šodien nāk, lai dzīvotu ar tevi. Kā tas attiecas uz kristījamiem un iesvētījamiem (kuri ir šī ceļa sākumā), tā tas arī attiecas uz pieredzējušiem draudzes locekļiem (kuri ir staigājuši krietnu gabalu ar Kristu). Mums vajadzētu uztvert katru dienu kā jaunu dienu ar Jēzu. Kā mazos Ziemsvētkus. Lai ikdienas mutulī mēs nepazaudētu Jēzu. Lai ikdienas rūpes un raizes neļautu nozagt mums Jēzu. Lai ikdienas rutīnā atceramies, ka mums ir Jēzus, un Viņš ir ar mums.

Es novēlu ikvienam priecīgus Ziemsvētkus!